Bažnyčia ir visuomenė

Klonuotas žmogus būtų žmogaus, ne Dievo paveikslas

(CRTN/CNS) Pasak Popiežiškosios gyvybės akademijos viceprezidento vyskupo Elio Sgreccia, klonuotas žmogus būtų sukurtas pagal žmogaus, o ne pagal Dievo paveikslą ir panašumą. Sausio 8 dieną Vatikano radijui vyskupas pareiškė, jog žmogaus klonavimas "jau buvo paskelbtas labai neleistinu veiksmu" 1987 metais Tikėjimo mokslo kongregacijos išleistame dokumente apie žmogaus perdavimo orumą.

Pakartotinai išreikšti neigiamą nuostatą žmogaus klonavimo atžvilgiu Vatikaną paskatino Čikagos mokslininko Richardo Seedo pranešimas, jog jis yra pasirengęs klonuoti žmogų. Mokslininkas sakė renkąs gydytojų komandą, padėsiančią jam klonuoti žmogaus embrioną ir implantuoti jį į moters gimdą. Jo žodžiais, keturios nevaisingos poros jau pasisiūliusios dalyvauti eksperimente. Šiuo metu jis ieškąs investuotojų, galinčių padengti pasirengimo darbų bei pačios procedūros išlaidas.

Vyskupas Sgreccia tvirtino, jog žmogaus klonavimas prieštarauja prigimčiai bei dieviškajam įstatymui, nes kiekvienas asmuo turįs teisę būti pradėtas ir gimti santuokoje ir iš santuokos. Klonavimas yra "anapus lytiškumo įgyvendinimo ir dėl to agamiškas, tai yra nereikalaujantis vyro ir moters pastangų". Klonuojant "naudojami tiktai vieno individo genai šio individo kopijai padaryti". Žmogaus klonavimas, pasak vyskupo, reiškia žmogaus valdžią žmogui ir apima savotišką troškimą savavališkai ir visiškai pakeisti Dievo planus, kuriant žmogų pagal žmogaus paveikslą ir panašumą". Vatikano pareigūnas sakė, jog Katalikų Bažnyčios, kitų religijų ir etikų smerkimo maža; "šį žmogaus piktnaudžiavimo žmogumi atvejį, šį žmogaus paveikslo įkalinimą kito žmogaus kūne būtina uždrausti įstatymu".

Jungtinių Valstijų prezidentas Billas Clintonas jau uždraudė valstybei finansuoti žmogaus klonavimo eksperimentus, o šalies bioetikos komisija pasiūlė Kongresui išleisti tokius eksperimentus draudžiančius įstatymus.

Pasak Vatikano laikraščiui "L’Osservatore Romano" rašančio moralės teologo Gino Concetti, žmogaus klonavimas būtų "sunki nuodėmė". Jeigu Čikagos mokslininkas mėgintų tai daryti, tai būtų "visagalio Dievo įžeidimas", "žmogaus gyvybės perdavimo dėsnių pažeidimas", –sakė jis interviu Italijos laikraščiui "Avvenire". Žmogaus klonavimas, pasak jo, nepriimtinas net tuomet, "kai pora yra nevaisinga ir neturi jokių kitų galimybių nevaisingumą įveikti". "Tačiau pagrindinė problema ta, kad žmogaus gyvybė atgaminama laboratorijoje, tarsi tai būtų koks nors senas instrumentas ar chemijos produktas, užmirštant, jog žmogus yra asmuo su neatimamu paveldu, neliečiamomis teisėmis ir transcendentinio dieviškumo ženklu", – tvirtino Gino Concetti.